DERGİ

5 Bin Kişi Sessiz Dünyanın Dilini Öğrendi..

FOTOĞRAFLARLA SAMSUN DEAFLYMPICS 2017

5 Bin Kişi Sessiz Dünyanın Dilini Öğrendi….

 

DÜNYA SPORUNUN MERKEZİ “DEAFLYMPİCS 2017” İLE TÜRKİYE OLDU!

 

Uluslararası spor organizasyonu düzenleme konusundaki başarısı ve tecrübesiyle dünya sporunun marka ülkesi haline gelen Türkiye, bu yıl 23’üncüsü düzenlenen “Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları (Deaflympics)” vesilesiyle 6 kıtadan 97 ülkeye ev sahipliği yaptı.

Deaflympics tarihinin en geniş kapsamlı olimpiyatı ve Türk spor tarihinin en büyük organizasyonu olma özelliğini taşıyan bu dev spor şöleninde Samsun, 3 binin üzerinde sporcuyu ağırladı.  Temmuz ayında düzenlenen bu dev organizasyonda Samsun’da mücadele eden sporcu sayısı, Sochi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları’nda yarışan sporcu sayısını geçti.

Samsun Deaflympics 2017’de mücadele eden sporcular arasında en büyüğü Avustralyalı Judith Buehow oldu. Bowlingde yarışan 80 yaşındaki sporcu, oyunlarda yarışan en yaşlı sporcu olarak tarihe geçti. En küçük sporcu ise Jerlin Jayaratchagan’dı. 12 yaşındaki sporcu badminton dalında Hindistan’ı temsil etti.

 

OLİMPİYAT ATEŞİ SAMSUN’DA YANDI

İlk kez Melbourne’de 2005 yılındaki oyunlarda yanan olimpiyat meşalesi, bu sene Deaflympics 2017 için özel olarak tasarlandı. Olimpiyat meşalesine, Anadolu toprağını simgeleyen motiflerle geleneksel bir dokunuş katıldı. Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin Avrupa, Afrika, Amerika ve Asya konfederasyonlarını simgeleyen dört rengi meşale üzerinde birleşti ve oyunların tüm dünyayı bir araya getirişini simgeledi. Ayrıca organizasyonun her alanında kullanılan, geleneksel Türk lalesinin yer aldığı Deaflympics 2017 logosu da meşalenin üzerinde yer aldı.

 

DEV ORGANİZASYON İÇİN SAMSUN’DA 42 TESİS HAZIR HALE GETİRİLDİ

Bu büyük organizasyon için Samsun’un sekiz farklı ilçesinde 42 tesis hizmete hazır hale getirildi. Yani ilk defa Deaflympics ağırlayacak bir şehir, Yaz Olimpiyatı ağırlayabilecek kapasitede bir tesisleşme yaptı. Bu tesisler arasında spor müsabaka ve antrenman tesisleri olduğu gibi, 4 bin 400 kapasiteli Olimpiyat Köyü de bulunuyor. Kredi Yurtlar Kurum’unun yurtları Olimpiyat Köyü haline getirildi. 97 ülkeden sporcunun bir arada olduğu Olimpiyat Köyü, Deaflympics süresince dünyanın bütün farklı renklerini barındıran bir merkez haline geldi.

Samsun 2017 için akredite olan basın mensuplarının sayısı 250’nin üzerine çıktı. Bu sayı da Deaflympics tarihi açısından bir rekor olarak kayıtlara geçti.

 

YAKLAŞIK 5 BİN KİŞİ ULUSLARARASI ŞARET DİLİ ÖĞRENDİ

Hazırlıklar süresince, Deaflympics’in merkezinde işitme engelliler olduğu unutulmadı. Bu bağlamda, sporcuların ve katılımcıların her ihtiyaçlarının rahatlıkla karşılanabilmesi için gönüllülerden sağlık çalışanlarına, hava yolu kabin görevlilerinden Samsun esnafına kadar yaklaşık 5 bin kişi uluslararası işaret dilini öğrendi.

 

1500 GÖNÜLLÜ DEAFYLMPİCS 2017’DE GÖREV ALDI

En büyüğü 63 yaşındaki Celal Ersin ve en küçüğü 17 yaşındaki Ahmet Efe Bulut olmak üzere toplam bin 500 gönüllü organizasyonda görev aldı. Ayrıca uluslararası işaret dilinde bir kitapçık da hazırlandı. Bu kitapçık, Samsun’dan sonra İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarını düzenleyecek ülke ve şehirlere miras kalmış oldu.

 

TÜRK SPOR TARİHİNİN İLK KONUŞABİLEN MASKOTU; ÇAKIR

 

Organizasyonun resmi maskotu Çakır da Türk spor tarihinin konuşabilen ilk maskotu oldu. İşaret diliyle konuşan Çakır, işitme engelli katılımcılarla iletişim kurdu ve organizasyonun merkezinde işitme engellilerin yer aldığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiş oldu.

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola