DERGİ

ÇİÇEK BAŞLI KADINLAR

Kenan Gürbüz

 


 Kenan Gürbüz/Sabah/Reuters

 

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Çomakdağ, Bafa Gölü ile Milas arasında  Beşparmak dağlarının yamacında kurulmuş. 350 haneli ve yaklaşık 1100 nüfuslu bir köy. 500 yıllık bir tarihe sahip. Türkiye’de kültürünün yaşatılması gereken beş köyden birisi olarak seçilmiş. Tarihi taş evleri, 4 gün 4 gece süren geleneksel düğünleri, zeytini, zeytinyağı, ipek böceği ile otantik bir köy. Ama onu asıl özel kılan kadınları ve o kadınların renkli dünyası. Onlar, “Çiçek Başlı Yörük Kadınları”.

 

FOTOĞRAF MERAKLILARININ UĞRAK YERİ

Çomakdağı Köyü’nü gezerken her sokakta veya evlerin avlularında karşınıza çıkan kadınların rengarenk kıyafetleri ve başlarına taktıkları mis kokulu çiçekleri başka bir zamanda olduğunuz duygusu uyandırıyor. Onlar, 500 yıldır, ipek böceğinden elde ettikleri ipek ile kendi elleriyle dokudukları ipek elbiselerini giyip, bahçelerinden kopardıkları taze çiçekleri başlarına takarak güne başlıyorlar. Köy halkı kadınıyla, erkeğiyle, geleneği göreneği yaşatmak için çaba sarf ediyor. Kadınların bu renkliliği Çomakdağı’nı hem yerli hem de yabancı turistlerin yanı sıra fotoğraf meraklılarının da uğrak yeri haline getirmiş. Son yıllarda turistlerin geleneklerine olan bu ilgisini fark eden erkeklerin bir bölümü de şapkalarının üzerine çiçek takmaya başlamış. Şimdilerde ise kadınlar, köylerinde 15 yıl önce düzenlenen kursta yapımını öğrendikleri bez bebekleri ziyaretçilere satarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar.

 

“KÖKENİMİZ YÖRÜK BİZİM”

Köyün geleneksel kültürlerini geleceğe taşımak için çaba gösterenlerden biri olan 52 yaşındaki Huri Şeref Sarıçay,’’ Ben Çomakdağ doğumluyum.  Kökenimiz Yörük. Biz zeytinciyiz. 15 yıldır da bez bebek yapıyor, aile bütçesine destek oluyoruz. Köyümüzün tarihi 500 yıl öncesine dayanıyor. 500 yıldır bu kıyafetlerle kültürümüzü yaşatmaya devam ediyoruz. Herşeyimiz meşhur. Yağımız, zeytinimiz ve el işi bez bebeklerimiz meşhur” diyor.

60 yaşındaki Ayşe Karapınar ise köyün bez bebeklerinin yeterince tanıtılamamasından üzgün. “Dış ihracat falan yapamadık. Bir yardımcı olan olmadı. Devlet destek verse her hangi bir ülkeye de satabiliriz.” Derken hayallerinin büyüklüğünü de anlatmış oluyor.

56 yaşındaki Huriye Alkan da ailesine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşayanlardan. ‘’ Biz burada sadece bez bebek yapmıyoruz. Başa takılan eşarplar, örme bileklikler ve kolyeler de yapıyor ve satıyoruz. Günde dört veya beş tane yapıyorum. Evimin ihtiyaçlarını karşılıyor” diye kaydediyor.

50 YILDIR EL DOKUMASI HALI DOKUYOR

Köyünde tarihi tezgahında el dokuması halı yapan 67 yaşındaki Semiha Kökten ilk günkü heyecanı ile işini yapıyor. Kökten, dokumayı öğrenmek isteyenlere de gönüllü öğretmeye hazır. “50 yıldır el dokuması halı dokuyorum.  Çok ince iş diye çıraklar çalışmıyorlar.” Diyerek sözlerine başlıyor ve devam ediyor: “ İpek böceğinin Nisan ve Mayıs aylarında koza dönemleri olmaya başlar. Ondan sonra Haziran ve Temmuz aylarında bunları sıcak su içinde kaynatarak ip haline çeviriyoruz. Bu tezgahlarda çalışıp başımdaki örtü gibi örtüler yapıyoruz. Bu meslek ölmesin diye çok yerlere müracat ettim. Bizim buraya turistler geliyor, ben herkese ücretsiz bu mesleği gösterebilirim. Sadece bana ‘Allah razı olsun’ demeleri yeterli.”

500 YILLIK YÖRÜK KÖYÜ

Milas Kaymakamı Eren Arslan’a göre de Çomakdağ özel bir mahalle. Arslan şunları söyledi:

“Çomakdağı Köyü 500 yıllık bir tarihe sahip ve Yörük köyü. 500 yıldır insanlar bütün geleneklerini göreneklerini, yaşantılarını, günlük hayatlarını, acılarını, sevinçlerini,  düğünlerini her şeyini olduğu gibi muhafaza ediyor ve bu kültürü koruyarak bugüne kadar getirmişler. Bu gerçekten günümüzde çok önemli Teknolojinin çok hızlandığı geleneklerin göreneklerin bizi biz yapan değerlerin yok olmaya yüz tuttuğu dönemde çağda bu mahallemizde Türk örf ve adetlerimizi bu kadar canlı yaşıyor olması ve yaşatılıyor olması, hem kültürümüz açısından çok önemli”

 

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola