DERGİ

“GÖRÜNMEYEN IŞIKTA ANKARA” FOTOĞRAF ALBÜMÜ YAYINLANDI

Uğur Kavas

 

Usta fotoğrafçı Uğur Kavas’ın 2014 ve 2016 yıllarında açmış olduğu “Görünmeyen Işıkta Ankara” isimli sergilerinde yer alan fotoğrafları albüm haline geldi.

Ankara sevdalısı, emekli foto muhabiri Uğur Kavas’ın 2014 yılında Ankara Cermodern –Hub Galeri’de açtığı ve 2016 da TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde tekrarladığı aynı adı taşıyan serginin daha kapsamlı hali olan albüm DUMAT Ofset tarafından basıldı. Kızılötesi 51 adet fotoğrafın yer aldığı albümde,Ankara’nın tarihi mekanları ve parklarının görüntüleri yer alıyor.Albümün sunuş yazısı Türkiye’nin fotoğraf dalındaki tek devlet sanatçısı olan Ozan Sağdıç tarafından yazıldı. Albümdeki görüntülerden seçilen on altı kare,ayrıca kartpostal halinde sunuldu. Kızılötesi görüntülerin yer aldığı kartpostallarla bir ilk’e de imza atılmış oldu.

İnsan gözünün algılayamadığı kızılötesi ışınları kaydeden, modifiye edilmiş bir dijital makine ile fotoğrafları çeken Kavas’ın görüntüleri, bizi farklı bir dünyaya götürüyor.

Uğur Kavas, albümün sergi ile birlikte çıkmasını çok arzuladığını ancak olanaksızlıklar nedeniyle bunu yapamadığını belirtirken, geç de olsa, albümün çıktığını ve eksik olan kısmın böylece tamamlandığını söyledi.

Kavas’ın 2005 yılında yayımlanan ve o dönem kızılötesine duyarlı filmlerle çektiği 25 adet fotoğrafın yer aldığı bir de “Bir başka Ankara” albümü bulunuyor.  Ankara‘yı konu alan çalışmalarına devam eden ve BYEGM’den emekli olan Kavas, Ankara Kulübü, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Foto Muhabirleri Derneği üyesi. Sürekli basın kartı sahibi.

 Kavas’ın diğer yayınları :

Bir başka Ankara (2005)

Türkiye’de basın fotoğrafçılığının görsel tarihi Osmanlı’dan-1960’a (2008)

Türkiye’de basın fotoğrafçılığının görsel tarihi 1960’dan günümüze (2011)

Ankara’da yok olan bir tesisin öyküsü-Atış Poligonu (2013)

II.Abdülhamit Yıldız Albümlerinde Ankara Fotoğrafları (2014)

Bir fotoğraf ustasının yaşam öyküsü-Osman Darcan/Foto Osman (2015)

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola