DERGİ

Sınırda Yanan Ateş

Bir yanda Irak, bir yanda Suriye. Türkiye’nin hemen yanı başındaki iki ülkede DEAŞ, uluslararası operasyonlarla bölgeden temizlenmeye çalışılıyor. Suriye’de yaşanan iç savaşın başladığı günden bu yana milyonlarca mülteciye kucak açan Türkiye, bölgedeki ateş çemberinden kaçanların sığındığı liman olmaya devam ediyor. Musul’da yaşananları Anadolu Ajansı’ndan İdris Okuducu ve Ahmet İzgi yazdı.

Irak'ın kuzeyindeki Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması operasyonu iki aydan uzun bir süredir devam ediyor. Buna rağmen şimdiye kadar kentin doğu bölgesindeki mahallelerin ancak bir kısmı geri alınabildi. Irak ordusu ile Peşmerge güçlerinin ortak koordinasyonuyla 17 Ekim tarihinde başlatılan büyük operasyona ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri de havadan destek veriyor.  Kentteki sokak çatışmalarının şiddetlenmesiyle birlikte günde ortalama 2 bin kişi evlerini terk diyor. Musul'dan kaçıp evlerini terk edenlerin sayısının 165'ine ulaştı. 

MUSUL’A 3 KASIM’DA GİRİLDİ

Operasyonun ilk aşamasında Irak ordusu ve Peşmerge güçleri  terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'un çevre bölgelerine saldırı düzenleyerek, doğu, güney ve kuzey bölgelerinden ilerleme kaydetti. Söz konusu güçler kısa bir süre içerinde kent çevresini kontrol altına aldı. Bağdat-Erbil-Washington arasında yapılan askeri anlaşma çerçevesinde Peşmerge güçleri kent merkezine girmezken, Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri ise operasyonun başladığı iki haftalık bir süreden sonra 3 Kasım tarihinde Musul'a doğu bölgesinden girebildi. 

EVLER TEK TEK ARANIYOR

Kent merkezinde giren güvenlik güçleri, yaklaşık bir buçuk milyona yakın sivilin ikamet etmesi, DEAŞ'ın bombalı araçlarla saldırısı ve dar sokaklardan dolayı yavaş bir şekilde ilerleme kaydediyor. Musul'un içinden geçip, kenti iki yakaya bölen Dicle nehri üzerindeki 5 köprü, uluslararası koalisyon güçleri tarafından vurularak kullanılmaz hale getirildi.

Orduya ait zırhlı araçlar, kentteki dar sokaklarda manevra kabiliyetine sahip değil. Bunun yanında sivillerin arasına karışan militanların etkisiz hale getirilmesi için de evlerin tek tek aranması gerekiyor.

TOPLAM 186 MAHALLE

Kentin doğu ve batı yakasında toplamda 186 mahalle yer alıyor. Irak ordusuna bağlı askerler, şu ana kadar kentin sadece doğu bölgesinde ilerleme kaydederek buradaki 58 mahalleyi geri alabildi. Ordu güçleri, aradan geçen yaklaşık iki aylık bir süreden sonra ilk defa Dicle Nehri kıyısına ulaşabildi. Örgütün bombalı araçlarla yaptığı saldırılar, intihar eylemler, yaşanan şiddetli çatışmalar ve uluslararası koalisyon güçlerinin hava saldırısı sonucu kentin geri alınan mahallerinin yüzde 50'sinin yıkıldığı ifade ediliyor. DEAŞ'ın 10 Haziran 2014 tarihinden Musul'u ele geçirmesi ve şimdiye kadar kentin batı ve doğu bölgesinin bir kısmını kontrol etmeye devam ediyor. Bu süre zarfında ve yaşanan ağır çatışmalardan dolayı kentin su, elektrik, sanayi ve diğer önemli altyapısı tamamen yıkılmış durumda. Musul vilayeti idari yetkililerinin tahminlerine göre, kentin DEAŞ öncesi durumuna kavuşması için ortalama 7 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaç duyulacağı kaydediliyor. 

 

165 BİN SİVİL EVİNİ TERKETTİ

Musul'a yapılan büyük operasyon öncesinden Irak merkezi hükümeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Birleşmiş Milletler'in ortak koordinasyonu sonucu, kentin güney, doğu ve kuzey bölgelerinde çeşitli çadır kampları kuruldu. Kentteki sokak çatışmalarının şiddetlenmesiyle birlikte günde ortalama 2 bin kişi evlerini terk edip, kurulan sığınmacı kamplarına yerleşiyor. Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı'nın son verilene göre, Musul'dan kaçıp evlerini terk edenlerin sayısının 165'ine ulaştığı aktarılıyor. 

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola