DERGİ

Yalnızca Sporcular Yarışmadı

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran en önemli spor organizasyonu Brezilya’nın Rio kentinde gerçekleştirilen 31. Olimpiyat oyunları oldu. Sahnede 206 ülke adına 10 bin 500 sporcu mücadele etti, sahne arkasında ise teknoloji yarışı vardı. Bu alandaki en amansız mücadeleyse her 4 yılda bir olduğu gibi medya dünyasında yaşandı... Rio’daki bu amansız mücadeleyi 6. kez olimpiyatları izleyen Reuters’in Pulitzerli Türk foto muhabiri Murad Sezer anlattı...

Yazı: Murad SEZER

 

Fotoğraflar: Murad Sezer, Reuters - Okan Özer, Anadolu Ajansı - Salih Zeki Fazlıoğlu, Anadolu Ajansı

 

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarının zirvesinde Olimpiyatlar yer alıyor. Geçtiğimiz yıla da Rio Olimpiyatları damga vurdu.  2016 Rio Olimpiyatları'nda 28 spor dalında 41 disiplinde 306 yarışma düzenlendi. Rio de Janeiro'da bulunan Barra, Deodoro, Maracana ve Copacabana bölgelerindeki 37 farklı tesiste yapılan oyunlarda, 206 ülke adına 10 bin 500 sporcu mücadele etti. 87 ülkeden 307 altın, 307 gümüş ve 360 bronz  madalya sahiplerini buldu. Ancak 31. kez düzenlenen yaz olimpiyat oyunlarında yarışan yalnızca sporcular değildi. Zira özellikle görüntüleme sistemleri bu tür dev organizasyonlarda testlere tabi tutuluyor, yenilikçi teknolojiler deneniyor. Her 4 yılda bir yapılan olimpiyatlarda pek çok farklı alanda teknoloji görücüye çıkıyor, teknoloji mücadelesinin en yoğun yaşandığı alansa medya.

FOTO MUHABİRLERİ

Rio Olimpiyatları’nı 6 binden fazla basın mensubu izledi. Oyunlarda 1500’e yakın foto muhabiri görev yaptı. Sporcular kadar, uluslararası ajansların da yarıştığı oyunlarda, "pool" olma hakkına sahip olan AP, Reuters, AFP ve Getty fotomuhabirleri fotoğraf editörü ve teknisyenlerden oluşan ortalama 60’ar kişilik fotoğraf ekipleriyle en iyi kareleri yakalamaya çalıştı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin resmi fotoğraf ajansı olan Getty Images ise yaklaşık 75 kişilik fotoğraf kadrosuyla müsabakaları izledi.

BİR FOTOĞRAF 2 DAKİKADA YAYINDA

100 metre finallerinde nasıl Usain Bolt kendi derecesini geliştirmeye çalışıyorsa haber ajansları da teknolojinin nimetlerinden yararlanarak daha hızlı fotoğraf geçmeye çalışıyor. Örneğin 2000 Sidney’de bir fotoğraf, çekildikten altı dakika sonra aboneye ulaşıyordu. Rio’da bir fotoğrafın aboneye gitme hızı iki dakikaya düşmüş durumda. Fotoğrafı bilgisayara aktarmadan da editörünüze yollayabiliyorsunuz. Artık düğmeye bastıktan saniyeler sonra fotoğrafınız editöre ulaşıyor; o da fotoğraf altı yazıp yayınlıyor. Bütün bu süreç de iki dakika içinde tamamlanıyor. Bunun için fotoğraf makinelerinin üzerine takılan kablosuz bağlantı cihazlarının yanı sıra tesislerde bize tahsis edilen ve direk makinelere bağladığımız kablo bağlantıları kullanıldı.  Hâlâ da “Bunu daha ne kadar hızlandırabiliriz?” diye konuşuluyor.

ÇOKLU POZLANAN KARELER

Fotoğraf makinelerindeki farklı teknolojilerde ajansların yayınlarında göze çarptı. Örneğin çoklu pozlama... Reuters Londra Olimpiyatları’nda çoklu pozlama tekniğini kullanmasina karsin Rio’da bu teknigi görsel üzerinde manipülasyon kabul ederek bu kullanmadı. Ancak, AP ve Getty gibi diğer ajanslarla farklı platformlarda görev yapan basın fotoğrafçıları çoklu pozlamayı kullandı. Bu tür teknikleri kullanmak iyi. Çünkü siradan bir spor karsilasmasinda bile olaya renk katiyor.

15 FOTOĞRAFÇI 50 MAKİNE

Büyük spor organizasyonlarında bir fotoğrafçı bir fotoğraf makinesini elinde tutarken aynı anda beş-altı tane daha makineye hükmedebiliyor. Londra’da düzenlenen bir önceki Olimpiyat Oyunları’nda fotoğraf makinelerinin uzaktan kumandaları çok aktif bir şekilde kullanılmış, özellikle kış oyunlarında uzaktan kumanda edilen fotoğraf makinelerinin kullanımı zirveye ulaşmıştı. Uluslararası ajanslar foto muhabirlerinin aktif olarak girmesinin imkansız olduğu noktalara fotoğraf makinelerini sabitleyerek tuşu foto muhabirlerine bırakmıştı. Hatta kış oyunlarında zaman zaman deklanşörlerler bile elektronik sensörlere bırakılmıştı. Rio’da da öyle oldu. Zaten kenarda duran foto muhabiri favori bir kareyi takip ediyor. Ama yerde de birden fazla uzaktan kumandalı makineye hükmediyor. Örneğin atletizmde 100 metre finalini izleyen Reuters’in 10-15 fotoğrafçısı vardı ama pistte 50 tane makinesi vardı. Bir fotoğrafçı elinde tuttuğu makineyle bir anı kaçırsa bile kontrol ettiği başka makinelerle o anı yakalıyor. Çok büyük bir teknik aksaklık olmadığı için bir şey kaçırmanız mümkün değil.

JAPONYA 8K OLACAK

1936 Berlin Olimpiyatları denince akla Naziler gelse de o olimpiyatlar tarihte ilk canlı olarak televizyon yayını yapılan spor organizasyonu olmuştu. Rio Olimpiyatları, televizyon dünyasında başka bir ilke sahne oldu. Organizasyonun tamamı 4K çözünürlükle yayınlandı. Henüz 8K televizyonlar yeni yeni satışa sunulmaya başladı ve 8K yayın yok. Ama 2020 yılında Tokyo'da düzenlenecek olan Olimpiyatlara hazırlanan Japonya, 8K'ya şimdiden hazır gibi. Zira Rio Olimpiyatları için 8K düğmesine basan Japonya, olimpiyat oyunlarını 4K çözünürlükten 4 kat daha detaylı olarak, 8K çözünürlükte verecek. 7.680 x 4.320 piksel çözünürlüğünde olan 8K yayın, Full HD'den tam 16 kat daha kaliteli bir görüntü sağlıyor. Elbette henüz son kullanıcılar 8K çözünürlüğe hazır değil, o nedenle yayını üstlenen NHK tarafından bazı özel alanlara kurulan yayın istasyonlarında bu deneyim takip edilebilecek.

RİO’DA GİBİ

Rio oyunlarında her gün farklı müsabakalardan (Sanal Gerçeklik - Arttırılmış Gerçeklik) VR görüntüler hazırlanıp dağıttıldı. NBC, BBC gibi uluslararası yayıncı kuruluşların, açılış/kapanış seromonileri, atletizm/plaj voleybolu gibi spor müsabakalarına yönelik özel olarak hazırlanan VR görüntülerini seyircilerine sundu. Samsung Gear VR ya da Google Cardboard gibi VR gözlükleri olan kullanıcılar bu görüntülerle oldukça farklı bir deneyim ile kilometrelerce uzaklıktaki organizasyonu sanki Rio’daymış, dahası yarışan atletlerin arasındaymışçasına yaşama şansı yakaladı.

ÖDEMEDEN GÜVENLİĞE TEKNOLOJİ

Formalarından ayakkabılarına sporcular için geliştirilen pek çok yenilik elbbete Rio’da da göze çarptı. Örneğin uzun mesafe yüzücülerin ne kadar yüzdüklerini anlamaları için 800 ve 1500 metre yarışlarında kullanılan “lap counter”lar (tur sayacı). Bu sayede, yüzücüler her dönüşlerinde duvara dokunduğunda ne kadar mesafeyi kaç saniyede kat ettiklerini anlayabildiler. Oyunlarda ödeme sistemleri firması Visa farklı bir uygulamaya imza attı. Son yıllarda hızla yayılan, temassız ödeme imkanı veren NFC ödeme sistemi teknolojisini yoğun bir şekilde test etti. Hatta firma bazı sporculara özel bir bilezik verdi ve olimpiyat tesisleri civarındaki mağazalara ise 4000 bin adet ödeme terminali kurdu. Terminale bileziği yaklaştırarak ödeme yapabiliyorsunuz. Güvenlik alanında da uzaktan kumanda edilen balonlar oyunlar boyunca havada kaldı. Üzerlerine yerleştirilmiş 13 kameranın çektiği görüntüler canlı olarak güvenlik merkezine ulaştırıldı.

 

 

 

TÜRKİYE NE YAPTI

Türkiye, 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere topladığı 8 madalyayla genel sıralamada 41'inci oldu. Türkiye, güreşten 5, halter, tekvando ve atletizmden birer madalya kazandı. Madalya sayısı açısından Pekin 2008 ve Londra 2012'yi geride bırakırken katıldığı 21 olimpiyatın 18'inden daha başarılı bir sonuca ulaştı. Halterde iki olimpiyat sonra ilk kez kürsüyü gördü. Minderde de 52 yıl sonra ilk kez 5 madalya birden geldi. Olimpiyat oyunlarında ABD, 46 altın, 37 gümüş, 38 bronz olmak üzere 121 madalyayla genel sıralamada zirvede yer aldı. ABD'nin ardından 27 altın, 23 gümüş ve 17 bronzla 67 madalyası bulunan Büyük Britanya, ikinci sırayı aldı. 26 altın, 18 gümüş ve 26 bronz olmak üzere 70 madalyaya sahip Çin, üçüncü sıranın sahibi oldu. Ev sahibi Brezilya ise oyunları 7'si altın, 6'sı gümüş, 6'sı bronz, toplamda 19 madalyayla 13'üncü sırada bitirdi.

Güreşte Taha Akgül altın, Rıza Kayaalp ve Selim Yaşar gümüş, Cenk İldem ve Soner Demirtaş bronz kazandı. Halterde 69 kiloda mücadele eden Daniyar İsmayilov gümüş madalya aldı.  Atletizmde ise Yasmani Escobar 400 metre engelli yarışından bronz madalya ile döndü.

 

 

ONLINE BAŞVURU

Kategori

Fotoğraf Alt Yazısı

Çalıştığı Kurum

Fotoğrafınızı yükleyiniz

*jpeg

ÜYE GİRİŞİ

E-mail

Parola

Şifremi Unuttum

ÜYE OLMAK İÇİN BİLGİLERİ DOLDURUNUZ

Ad

Soyad

Çalıştığı Kurum

Telefon

E-mail

Parola