Türkiye’nin en saygın fotoğraf yarışmaları arasında yer alan ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nce düzenlenen “Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları 2019” yarışmasında ödül alan fotoğraflar açıklandı.  34 yıldır aralıksız olarak düzenlenen yarışmada, “Yılın basın fotoğrafı ödülü” serbest muhabir İlhami Çetin’in, Anadolu Ajansı’nın da yayınlarında yer alan 83 yaşındaki Ali Meşe’yi yanan evinden kurtardığı kedisi ile çektiği kareye verildi. 3 bin 484 fotoğrafın değerlendirildiği organizasyonda jüri, 8 kategoride 2018 yılına damgasını vuran 31 fotoğraf ve 8 fotoğraf serisini ödüle layık gördü.

YILIN BASIN FOTOĞRAFI DUYGUSAL KAREYE

Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları 2019 jürisi, ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde, hayvan hakları ihlallerinin yaşandığı şu günlerde hayvan sevgisini aktaran duygusal bir kareye yarışmanın en prestijli ödülünü verdi. İlhami Çetin’in, 83 yaşındaki Ali Meşe’nin yanan evinden kurtardığı kedisi ile arasındaki duygusal bağı yansıtan karesi, tüm fotoğraflar arasında yapılan değerlendirme sonucunda “Yılın basın fotoğrafı” olarak açıklandı. Jüri, yaptığı açıklamada, uluslararası pek çok yayın kuruluşunda da yer alan karenin, tüm dünyada yarattığı etki sebebiyle fotoğrafın gücünü kanıtladığına vurgu yaptı.

SPOR FOTOĞRAFI BASKETBOLA

“Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı ödülü”, Fenerbahçe ile CSKA Moskova arasında oynanan Euro Lig maçından bir basketbol enstantanesi ile EPA’dan Erdem Şahin’e verildi. Aynı kategoride, Fanatik Gazetesi’nden Murat Akbaş, Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in gol sevinci ile ikincilik, kar üzerinde güreş fotoğrafı ile Reuters’dan Ümit Bektaş üçüncülük ödülü kazandı. Spor Toto Özel Ödülü ise ‘Van’da bir çatıda futbol oynayan çocuklar’ fotoğrafı ile EPA’dan Sedat Suna’nın oldu.

 MÜLTECİLİK “UMUT” FOTOĞRAFINA

Bu yıl ilk kez yarışmaya dahil edilen AB Özel Kategorisi “Misafir-Mültecilik”, tek fotoğraf ve seri olarak ayrı ayrı değerlendirildi. Hürriyet Gazetesi’nden Murat Şaka’nın, İstanbul’da çektiği yüzleri gülen mülteci kızlar fotoğrafına jüri, “Fotoğrafa yansıyan umut olgusu” ile birincilik verdi. Aynı kategorinin seri dalında ise Reuters’tan Ümit Bektaş, Türkiye’nin dört bir yanından çektiği mülteci fotoğrafları ile birinci oldu.

HABER FOTOĞRAFI  ÖDÜLÜ, KAŞIKÇI OLAYINA

“Yılın Haber Fotoğrafı” ödülü Reuters’dan Kemal Aslan’ın karesine verildi. Aslan, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü Suudi Konsolosluğu’nda yapılan arama sırasında çektiği fotoğrafla ödülü almayı başardı. “Günlük Yaşam Fotoğrafı” ödülü İHA’dan Suat Metin’in Antalya’da polis memurları Taha Yasin Gül ile Ceren Ekinci’nin düğün fotoğrafına verildi. Polis memuru Ceren Ekinci aynı şubede birlikte çalıştığı nişanlısı Taha Yasin Gül tarafından yanlışlıkla yüzünden vurulmasının ardından 6 ay sonra geçirdiği trafik kazası ile kamuoyunun gündeminde yer almıştı.

“Yılın Portre Fotoğrafı” ödülü, KAFA Dergisinden Dilan Bozyel’in çektiği Türkiye’deki Punklar’a verilirken, “Yılın Siyaset Fotoğrafı” ödülünü ise Doğan Haber Ajansı’ndan Cemal Yurttaş, AK Parti mitinginden partililer fotoğrafı ile aldı. “Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı” ödülünü İHA’dan İsmail Coşkun, Türk denizaltısı önünde yüzen yunus fotoğrafı ile kazandı. “Yılın Foto Röportajı” ödülüne ise Milliyet Gazetesi’nden Ünal Çam’ın, Suriye’deki hapishane fotoğraflarından oluşan serisi layık görüldü.

“ARA GÜLER ÖZENDİRME” YARIŞMASINA, BİN 535 FOTOĞRAF  KATILDI

Yarışmaya bu yıl,  geçtiğimiz Ekim ayında kaybettiğimiz usta isim Ara Güler’in adını yaşatmak için “Ara Güler Özendirme Ödülü” kategorisi de eklendi.  İletişim fakülteleri ve güzel sanatlar fakültesi fotoğraf bölümü öğrencilerinin katılabildiği kategoride, bin 535 fotoğraf değerlendirmeye alındı. “Ara Güler Özendirme Ödülü”nün ilkini ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fotoğraf Bölümü öğrencisi Çağrı İşbilir,  Edirnekapı Surları’nda çektiği fotoğrafı ile kazandı.

 ÖDÜLLER 12 HAZİRAN’DA DAĞITILACAK

Toplam 40 bin lira olan yarışmanın ödülleri, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 35. kuruluş yıldönümü olan 12 Haziran’da sahiplerini bulacak. Ödül alan kareler, derneğin web sitesi  http://www.tfmd.org.tr adresinde de görülebilir.

GENÇLERLE BULUŞMALAR

Antalya Aska Lara Otel’de düzenlenen organizasyonda jüri, fotoğraf değerlendirme sonuçlarını 2 gün süren toplantının ardından yaptı.  Toplam 5 gün süren etkinliklerde, Antalyalı gençler, dünyanın saygın isimleri ile bir araya gelme şansını yakaladı.  Spor Toto Yılın Basın Fotoğrafları jüri üyelerinden AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Akdeniz Üniversitesi ve Antalya Bilim Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşilerde gençlerle buluştu. Demirören Haber Ajansı Genel Müdürü Salih Zeki Sarıdanişmet, dünyanın önemli basın fotoğrafçıları arasında yer alan İran asıllı Fransız Manoocher Deghati, Türkiye’nin Pulitzer ödüllü tek gazetecisi, Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Türkiye’nin en büyük kollektif fotoğraf ajansı Depo Photos’un yayın yönetmenlerinden Tolga Adanalı ile Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Rıza Özel, ise etkinliklerde Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin konuğu oldu.

FOTOĞRAFIN GÜCÜ

Yarışma ve foto muhabirliği mesleğinin içinde bulunduğu durum ile ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, tüm dünyada medyanın bir dönüşüm yaşadığını, Türkiye’de de sancılı bir süreçten geçildiğini belirterek, birçok foto muhabirinin çalıştıkları gazetelere veda ettiğini söyledi. Rıza Özel, “Basın fotoğrafının mecrası değişiyor ama gücü ve etkisi artarak devam ediyor.” dedi. Özel, “Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü’nü kazanan İlhami Çetin’in karesi bunun en güzel örneği. Bugün o fotoğraftaki Ali Dede kendisine sağlanan imkanlarla hayata tutundu. İnsanlar ya o fotoğrafı hiç görmeseydi ya da göremeseydi… İşte basın fotoğrafının etkisi” diye konuştu. 2019’un TFMD’nin 35. Kuruluş yıl dönümü olduğunu da hatırlatan Özel, “Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın, Türkiye’nin en eski fotoğraf organizasyonu ve en prestijli medya ödülleri olarak anılmasının arkasında bu tecrübe ve güven var” dedi.

SPOR TOTO YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2019 JÜRİSİ:

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian BERGER, Demirören Haber Ajansı Genel Müdürü Salih Zeki SARIDANİŞMET, İhlas Haber Ajansı Genel Koordinatörü İrfan ALTIKARDEŞ,  Associated Press Türkiye Fotoğraf Editörü Lefteris PİTARAKİS (Yunanistan), Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad SEZER, Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Sebati KARAKURT, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Bünyamin AYGÜN, Foto Muhabiri Manoocher DEGHATİ (Fransa), Turkuaz Dergi Grubu Foto Muhabiri Kutub Dalgakıran, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şebnem Soygüder BATURLAR, Depo Photos Yayın Yönetmeni Tolga ADANALI, Foto Muhabiri-İnstagram fenomeni Mustafa SEVEN,  TFMD Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Foto Muhabiri Rıza ÖZEL

POR TOTO YILIN BASIN FOTOĞRAFI ÖDÜLÜNÜ KAZANAN İLHAMİ ÇETİN KİMDİR?

İlhami Çetin, 1954 yılında Bolu’nun Mudurnu ilçesi Örencik köyünde doğdu. 1974’te başladığı Yıldız Teknik Üniversitesi Işık Mühendislik Elektrik Bölümü’ndeki üniversite yılları sırasında baba mesleği fotoğrafçılığa ilgisi nedeniyle meslek seçimini gazetecilik olarak yaptı. İstanbul’da okul yıllarında Anadolu Ajansı’nda çalışmaya başladı. Yaklaşık 40 yıldır Bolu, Göynük ve Mudurnu bölgesinde Anadolu Ajansı’nın sözleşmeli muhabiri olarak çalışan Çetin, aynı zamanda TRT’de de sözleşmeli olarak muhabirlik yaptı. Çetin, kendisine yılın basın fotoğrafı ödülünü getiren karenin dünya medyasında gördüğü ilgiden gurur duyduğunu belirterek, “Meslek hayatımda birçok başarılara imza attım. Ama hayatta öyle bir an gelir ki, ‘Ali Meşe ve kedisini’ yangından sonra çektiğim “o” an gibi… Bir fotoğraf, o yaşlı adamın hayatına dokunurken beni de dünyaya tanıttı” diye konuştu.

 SPOR  TOTO YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2019:

Yılın Basın Fotoğrafı

İlhami Çetin, Serbest- Anadolu Ajansı

Bolu’nun Mudurnu ilçesi Ordular Köyü’nde oğlu ve eşiyle yaşadığı evde sobayı yakmak isterken çıkan yangında 83 yaşındaki

Ali Meşe’nin evi kül oldu. İtfaiye ekipleri çalışmalarını sürdürürken göz yaşları içindeki yaşlı adam, yanan evinden kurtardığı “Sarı kızım” dediği yavru kedisini elinden kucağından bırakmadı. Olayın ardından Ali Meşe’ye yanan evinin yanında yardımlarla yeni bir ev yaptırıldı. Yaşlı adam, ailesi ve kedileri ile yeni evinde hayatını sürdürüyor.

Yılın Haber Fotoğrafı

Kemal Aslan, Reuters

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümünün ardından Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu konutunda, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, uzman köpeklerle arama ve inceleme yaptı.