Hakkımızda

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD), 12 Haziran 1984 yılında Foto Muhabirleri Derneği adı ile kuruldu. Genel Merkezi Ankara’da olan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Bakanlar Kurulu’nun 02.11.1989 tarih ve 89/14719 sayılı kararı ile “Kamu yararına çalışan dernekler” statüsüne alındı. Dernek, İçişleri Bakanlığı’nın 19.08.2005 tarihli onayı ile de isminin başına “Türkiye” ifadesini kazandı.

Basın meslek örgütleri arasında faaliyetleri ve yayınları ile etkili bir noktada yer alan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, sivil toplum örgütleri arasında da yine ulusal ve uluslararası projeleri ile güçlü ve saygın bir yapıya sahiptir. Dernek, kurulduğu tarihten bu yana meslekte güçlü bir birliktelik sağlamayı başarmıştır. Türkiye’nin önde gelen yayın organlarının foto muhabirleri, meslekte saygın gazetecileri dernek bünyesinde toplamıştır.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, etkinlikleri ile gazeteciliğin bu en zor alanında çalışan meslektaşlarının sesini duyurmaya ve basın fotoğrafçılığı konusunda farkındalık yaratmaya çalışmaktadır. Üniversiteler ve gazeteciler cemiyetleriyle gerçekleşen organizasyonlarda gazetecilik mesleğinin daha iyi yapılabilmesi için eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri yürütmektedir. Bugün medya dünyasında yaşanan sıkıntılarda daralmalarda dernek, pek çok sorun karşısında etkin şekilde çözüm aramaktadır.

 

YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI YARIŞMASI

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 1985 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışması Türkiye’de basın fotoğrafçılığı alanındaki tek organizasyondur. Yarışma Türk medyasının en prestijli ödülleri arasında yer almaktadır. Yılın Basın Fotoğrafları Yarışmaları’nda ödül alan kareler, Türkiye’nin görsel tarihine not düşmektedir. Her yıl ödül alan kareler yaklaşık 40 farklı noktada sergilerle sunulmakta, hazırlanan basılı eserlerle kalıcı olarak geleceğe aktarılmaktadır. Yarışmanın ödül törenleri ise başta siyaset olmak üzere, medya, iş, sanat ve spor camiasından önemli isimlerinin katılımları ile gerçekleşmektedir. Yarışmaya her yıl yaklaşık 5 bin kare fotoğraf başvurmaktadır. Yarışma, başvuru sürecinde ilgi uyandırdığı gibi, ödülleri açıklandığı zaman da internet ve gazeteler ile TV’lerde geniş yer bulmaktadır.

Yarışmanın amacı 

Basın sektöründe çalışan ve zor şartlarda görev yapan foto muhabirlerini özendirmek. Basın fotoğrafçılığının gelişmesinde katkı sağlamak. Basın fotoğrafçılarını teknik olarak desteklemek. Seçilen fotoğrafların yurtiçi ve yurt dışında sergilenmesi ile haber fotoğrafçılığına olan ilgiyi canlı tutmak.

“Yılın Basın Fotoğrafları” yarışması prestijli bir organizasyon olmasının yanı sıra ödül olarak da gazetecileri teşvik etmektedir.

 

PHOTOANTALYA

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği her yıl Nisan ayı başında “Uluslararası Antalya Basın Fotoğrafı Günleri, PhotoAntalya” adı ile Türkiye’nin basın fotoğrafçılığı alanındaki tek festivalini Antalya’da gerçekleştirmektedir. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte düzenlenen etkinlikte dünya basın fotoğrafçılığının en önemli isimleri ve Türk basın fotoğrafçılığına yön veren isimlerle birlikte genç foto muhabirleri, akademisyenler, üniversite öğrencileri, fotoğraf tutkunları ağırlanmaktadır. Uluslararası platformda “PhotoAntalya” adı ile hak ettiği şekilde sesini duyuran etkinlik, ülke tanıtımına katkı sağlarken basın fotoğrafçılığı alanında da farkındalık yaratmakta, ustalar ile genç nesili buluşturmaktadır. PhotoAntalya sırasında Antalya’da etkinliğin merkezi Cam Piramit’te yaklaşık bin fotoğraf sergilenmekte, kentin farklı noktalarında ayrıca 500 fotoğraf halkla buluşmaktadır. Etkinlik boyunca söyleşiler, paneller, konferanslar, fotoğraf değerlendirmeleri atölyeler yapılmaktadır. İlk yılında yalnızca Cam Piramit’teki sergi 5 günde 11 bin kişiyi ağırlamıştır.

 

YAYINLAR

• Yılın Basın Fotoğrafları (1988 yılından bu yana her yıl aralıksız olarak yayınlanmaktadır)

• TFMD Foto Muhabiri Dergisi (2009 yılında yayınına başlamış 5 yıl süresince aralıksız yayınlanmış. 2014 yılında yayından kaldırılmıştır)

• Cumhurbaşkanlarımız (1985)

• Fotoğraflarla Türk Demokrasi Tarihi (2007)

• Fotoğraflarla Parlamento’nun 90. Yılı (2010)

• Fotoğraflarla Parlamento’nun 95. Yılı (2015)

• Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu (2011)

• Sporda 10 yıl (2012)

 

KURUCU ÜYELER

Bülent HİÇYILMAZ

Dursun GÜNDOĞDU

Halim ERMİŞ

İlhan KUYUCU

Mehmet ÜNLÜ

Rafet HÜNER

Rıza EZER

Sökmen BAYKARA

Turgut MANTAR

Zekai DURMUŞ

BAŞKANLAR

Kurucu üyeler, 1984 yılında yaptıkları ilk toplantıda Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin kurucu başkanlığına Rafet Hüner’in getirilmesine oybirliği ile karar verdi. Hüner 1 yıl görev yaptı. – 19 Ağustos 2005 yılında 66 yaşındayken vefat eden derneğin Kurucu Başkanı Rafet Hüner’in mezarı Antalya’dadır.-  Rafet Hüner’in ardından sırasıyla Bülent Hiçyılmaz, Abdurrahman Antakyalı ve Ateş Tümer başkanlık görevlerinde bulundu. Derneğin başkanlığını halen 26 Nisan 2009’da gerçekleştirilen derneğin 13. Olağan Genel Kurulu’nda göreve gelen Rıza Özel yürütmektedir.

Rafet HÜNER (1984-1985)

Bülent HİÇYILMAZ (1985-1999)

Abdurrahman ANTAKYALI (1999-2002)

Ateş TÜMER (2003-2009)

Rıza ÖZEL (2009-)