Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından hazırlanan “Türkiye Güzellikleri” fotoğraf sergisi 14 Mart’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da açıldı.

Derneğin son 5 yıldır, Yılın Basın Fotoğrafları yarışmasında ayrı bir kategori olarak ödüllendirdiği fotoğraflardan oluşan özel sergi, Moskova’da Yunus Emre Enstitüsü Sergi Salonunda kalabalık bir izleyici kitlesiyle buluştu. Rus ve Türk turizmciler, iş dünyasından konuklar ve Rusya Dışişleri Bakanlığından gelen yetkililer serginin açılışında bir araya geldi.

SERGİDE 41 FOTOĞRAF YER ALDI

“2019 Türkiye – Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” kapsamında hazırlanan 41 fotoğraflık serginin açılışında, Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Yunus Emre Enstitüsü Moskova Kültür Merkezi Müdürü Ömer Özkan, Türk Hava Yolları Moskova Bürosu Müdürü Turan Yardımcı ve TFMD’yi Temsilen Moskova’da bulunan Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Oğuz Gümrükcü birer konuşma yaptı.

Büyükelçi Mehmet Samsar konuşmasına Ara Güler’in “Fotoğraf gerçektir, sanat olamaz. Sanat yalandan doğar ama fotoğraf hakikattir, hakikatin bir kopyası, bir parçasıdır ve bu yüzden sanat değildir” sözlerini hatırlatarak başladı. Samsar, sergi’nin farklı şehirlerde tekrarlanacağını da belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda bu sergide ülkemizin gerçekliğini görüyorsunuz aslında. Ülkemizin güzelliklerini bize sunan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne teşekkür ediyorum, Bu sergiyi 3 ayrı yerde daha açacağız ve Türkiye’nin güzelliklerini gördükten sonra eminim ülkemize gelen Rus turist sayısı da artacaktır”

BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Sergiyi gezen davetliler de fotoğrafları çok beğendiklerini dile getirdiler. Davetliler arasında yer alan Nazım Hikmet Kütüphanesi Müdürü Galina Suddina, Türk Yılı olması nedeniyle böyle bir serginin açılmasını anlamlı bulduğunu ifade ederek, Rus fotoğrafçıların da benzer bir sergiyi Türkiye’de açmaları önerisinde bulundu. Genç Diplomatlar Grubu Yöneticisi Yelena Yeşiltaş ise Rus  veliler adına sergiyi düzenleyenlere teşekkür etti ve “Grup olarak Türkiye’yi ziyaret ettik. Bu sergiyi gezdiğimizde, gittiğimiz yerleri tekrar hatırladık, güzel anılarımız canlandı.” diye konuştu.

Sergiyi gezenler arasında bulunan Slav Kültür Derneği Başkanı Olga Başev de, “Böyle güzel ve renkli bir sergiyi burada gördüğümüz için çok mutluyuz” dedi. Fotoğrafların Türkiye tarihi ile ilgili olmasından ayrıca mutluluk duyduğunu belirten Başev, TFMD üyelerine de çağrıda bulundu. Olga Başev şunları söyledi:

“Bu sene Rusya’da Türk Kültür yılı olması dolayısıyla biz de kitap basımına hazırlanıyoruz. 8. Kez basacağımız bu kitap Türkiye ile ilgili olacak. Bu vesileyle burada fotoğrafı olan tüm üyelerinizi bu katalogda yer almaya davet ediyorum. Uzun yıllar yaşayacak bu prestij kitabında yer almanızı çok isterim.”