Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nce(TFMD) düzenlenen yılın basın fotoğrafları yarışmasında, “Türkiye Güzellikleri’ adlı kategoride son 5 yılda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserlerin yer aldığı fotoğraf sergisi Hollanda’nın Başkenti Amsterdam’da sanat severlerle buluştu. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) desteğiyle Türkiye Foto Muhabirleri Derneğince(TFMD) Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü’nde (YEE) düzenlenen fotoğraf sergisinde, 27 foto muhabirinin Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde çekilmiş 41 eseri yer aldı.

GÜZELİKLERİ YANSITAN FOTOĞRAFLAR

Sergiye katılarak, sergilenen fotoğrafları da inceleyen Türkiye’nin Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, sergiyi düzenleyen TFMD ve YTB yetkililerine teşekkür etti. Arıkan, “Herkesin Türkiye’nin her tarafından güzellikleri yansıtan bu fotoğrafları görmeye davet ediyorum” dedi. TFMD Başkan Yardımcısı Osman Şişko da etkinliği dünyanın önemli kentlerine taşımayı amaçladıklarını söyledi. Fotoğrafların kısa süre önce Rusya’nın başkenti Moskova’da sergilendiğini belirten Şişko, “35 yıldır aralıksız olarak düzenlediğimiz Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’na 5 yıl önce özel bir kategori ekledik. Bu çalışma sayesinde, Türkiye’nin güzelliklerini gösteren önemli bir fotoğraf arşivine sahip olduk. Bu zenginliğimizi, Türkiye’nin yurt dışında tanıtımına destek veren sergi ve söyleşilerle değerlendiriyoruz” dedi.

ÖNEMLİ İSİMLER AĞIRLANDI

Açılışa Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Müsteşarı Saygın İleri, TFMD başkan yardımcılarından Osman Şişko, Tolga Adanalı, YTB Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı Yakup Halit Bulut ve YTB Kurumsal İlişkiler ve İletişim Uzmanı Atılgan Ulutaş’ın yanı sıra Türk sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile basın mensupları katıldı. Sanat severler, Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü’nde 5 gün boyunca sergiyi gezme fırsatı buldu.