TÜRKİYE’NİN GÜZELLİKLERİ DÜNYA TURUNDA

Türkiye Güzellikleri Sergisi, Dışişleri Bakanlığı iş birliği ile dünya turuna başladı. İlk olarak Antalya Diplomasi Forumu’nda sergilenen fotoğraflar, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımı ile görücüye çıktı. Fotoğraflar dünyanın birçok farklı kentinde sergilendi ve yıl boyunca sergilenmeye devam edecek. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 1985 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” Yarışması kapsamında son 5 yıldır yapılan Türkiye Güzellikleri yarışmasında ödül alan fotoğraflar, 8 ülkede sergilendi, yıl sonuna kadar 11 ülke daha gezecek. Her yıl 5 binin üzerinde fotoğrafın katıldığı yarışmadan seçilen 30 kare fotoğraf arasında İstanbul’dan Mardin’e, Nemrut Dağı’ndan Harran’daki Kümbet Evlere, Trabzon’daki Sümela Manastırı’ndan Uşak’taki Blaundus Antik Kenti’ne, Rize’deki çay hasatından Hakkari Çukurca’daki çeltik tarlalarına Türkiye’nin farklı noktalarından güzellikler sunuluyor.

İLK SERGİ DİPLOMASİ FORUMU’NDA

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları’nı buluşturan15 devlet ve hükümet başkanı, 67 bakan ile NATO ve AGİT’in de arasında bulunduğu 44 üst düzey Bölgesel ve Uluslararası Teşkilatın temsilcisinin katıldığı Antalya Diplomasi Forumu, “Türkiye Güzellikleri”nin dijital sergisine de ev sahipliği yaptı. “Diplomasiyi Yeniden Kurgulamak” temasıyla toplanan Antalya Diplomasi Forumu’nda liderlerin geçiş yaptığı ana koridorun iki yanına kurulan dev ekranlarda sunuldu. Üç gün süren forumda; Enerji Güvenliği, Metaverse, iklim değişikliği ve göç gibi pek çok konu ele alındı. Forum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ev sahipliğinde Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının buluşması ile dünya gündeminde yer aldı.

BRÜKSEL’DE AÇILDI

“Türkiye Güzellikleri” sergisi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla açıldı. TOBB Brüksel Temsilciliği’nde düzenlenen sergide Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani de katıldı. Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Hasan Ulusoy, Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kemal Bozay, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk ve TFMD Başkan Vekili Osman Altınışık’ın yanı sıra çok sayıda Türk ve yabancı misyon temsilcisi de törende yer aldı.

“BİNLERCE KATILIMCI SERGİMİZİ ÇOK BEĞENDİ”

Açılışta konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Sergi, Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve yüzyıllara dayanan birlikte yaşama kültürünü yansıtıyor. Bu sergiyi ilk kez geçen ay 2. Antalya Diplomasi Forumu’nda dijital olarak gerçekleştirdik. 75 ülkeden 40 uluslararası örgütten üst düzey yetkililerin aralarında bulunduğu binlerce katılımcı sergimizi çok beğendi. Bugün sayıları 300 bine yaklaşan Belçika-Türk toplumu bu sergide vurgulanan birlikte yaşama kültürünün güzel bir örneğini oluşturuyor. Bu sergiyi sizlerle buluşturmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum” dedi. Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu, büyükelçiler ve TFMD Başkan Vekili Altınışık ile birlikte açılış kurdelesi kesti ve ardından sergideki fotoğrafları inceledi.

13 ÜLKE GEZDİ

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TFMD) “Türkiye Güzellikleri” sergisi 13 ülke ve ardından Türkiye’de ilk kez açıldı. Ülkemizin nadide noktalarında çekilen birbirinden renkli 40 fotoğraf, dünyanın önemli kentlerine taşındı. Sergi Türkiye’de ise Kültür Yolu Festivalleri’nde görücüye çıktı. “Troya Kültür Yolu Festivali” kapsamında Çanakkale’de Feribot İskelesi’nde sergilenen kareler Ankara’da “Başkent Kültür Yolu Festivali” kapsamında CSO Ada’da vatandaşlarla buluştu. TFMD’nin, 1985 yılından bu yana aralıksız düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasında 2018’den beri ‘Türkiye Güzellikleri’ni de ödüllendiriyor. Yarışma içerisinde bir kategori olarak başlayan 3 yıldır ise amatör/profesyonel katılıma açık ayrı bir yarışma olarak düzenlenen “Türkiye Güzellikleri” için her yıl 5 binden fazla fotoğraf ödül için mücadele ediyor. “Türkiye Güzelikleri” sergisi bugüne kadar Dışişleri Bakanlığı organizasyonu ile Almanya, Hollanda, Rusya, Güney Afrika, Fransa, Belçika, Madagaskar, Afganistan, Kuveyt, Katar, Gürcistan, Nahçıvan ve Zambiya’da sergilendi. Yıl sonuna kadar ABD, Avusturya, Hindistan, Özbekistan, Arjantin’de de sergilenecek. Fotoğraflar, Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonu ile Türkiye’de ilk kez Çanakkale ve Ankara’da görücüye çıkmış oldu.