YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI ÖDÜL TÖRENİ’NDE MUHTEŞEM GECE

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin (TFMD) düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları 2022 yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin bu yıl 37’ncisini düzenlediği “Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödül Töreni”, Ankara’da düzenledi. Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Akarca, milletvekilleri ve belediye başkanlarının yanı sıra siyaset, medya ve iş dünyasından önemli isimler katıldı.

Yaklaşık 5 bin fotoğrafın katıldığı yarışmada, 6 kategoride 24 fotoğraf ve 4 fotoğraf serisi ödüle layık görüldü. Gecede, dereceye giren fotoğrafların sahibi foto muhabirler ve Türkiye Güzellikleri ile Ara Güler Özendirme Ödüllerinin sahipleri de ödüllerini aldı.

Reuters foto muhabiri Ümit Bektaş’ın, Marmara’daki müsilaj karesi ile Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun elinden aldığı törende, Bakan Kasapoğlu aynı zamanda Ara Güler Özendirme Ödülünü Çukurova Üniversitesi’nden Nurullah Memiş’e verdi. Haber kategorisinde dereceye giren foto muhabirlerinin ödüllerini Bakan Derya Yanık’ın elinden aldığı törende, TFMD Onur ödülü derneğin kurucularından usta foto muhabiri Sökmen Baykara’ya verildi.

“FOTOĞRAFIN İFADE GÜCÜ ÇOK DAHA ÇARPICI”

Törende bir konuşma Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Bu yarışma 1985 yılından bu yana aralıksız olarak gerçekleştirilen ve artık geleneksel hale gelmiş bir ödül töreni. TFMD ülkemizin en güçlü meslek birliklerinden biri. Derneğin imza attığı çok sayıda etkinlik var” dedi.

Foto muhabirliğin çok kıymetli bir görev olduğunun altını çizen Kasapoğlu, “Sadece haberi görselleştirmek değil, estetik açısından mükemmel kareyi yakalamak da değil, bunların kusursuz bir ahenkle ortaya çıkmasıdır. Deklanşöre her bastığınızda zamanı durduruyorsunuz. Tarihi anlatan, konjonktüre ışık tutan kareleri yakalamak önemli bir yetenek. Dünyaya farklı bir gözle bakıyorsunuz. Habercilik, gazetecilik formasyonları fotoğrafın gücünü ve popülaritesini asla değiştirmiyor. Fotoğrafın ifade gücü çok daha çarpıcı” ifadelerini kullandı.

TFMD’nin üniversitelerle ve STK’larla yaptığı çalışmaların, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin büyük kıymet ihtiva ettiğini kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Bu etkinlik bu mesleğe adım atacak gençleri teşvik etmesi açısından da çok değerli bir etkinlik. Ara Güler Özendirme Ödülünü taktim edeceğiz. Mesleğin duayeni Ara Güler’in ismini yaşatan bu çalışmanın anlamlı olduğunu ifade etmek istiyorum. Fotoğraf, sergiler ve bunlarla birlikte söyleşiler binlerce üniversiteli gence ulaşıyor. Gençlerimizde bu alana yönelik bir farkındalığın oluşturulması mesleğin geleceği bakımından kritik öneme sahip. Bizde Bakanlık olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya gayret gösteriyoruz” açıklamasında bulundu.

“BİZ DE 2023 YILINDA TFMD İLE BİRLİKTE MİLLETİMİZE YENİ BİR BAŞLIK HEDİYE EDECEĞİZ”

İçinde bulunduğumuz yüzyılın hafızasını görsel aygıtların oluşturduğunu söyleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Zamanın aygıtları var, her dönemin kendine özgü hafıza aygıtı var. Yüzyılımızın hafızası ağırlıklı olarak görsel hafıza. Bunun da içinde en önemli yeri fotoğraf oluşturuyor. Bu yüzyılın aygıtı da fotoğraflar. Pek çok etkili olayı fotoğraflarla hatırlarız. Mesela, Afrika denilince akla ilk gelen, yemek dağıtılan yere ulaşmaya çalışan çocuğun ve akbabanın fotoğrafı. Fotoğraflar üzerinden toplumsal bellek inşa ediyoruz. TFMD, 1985’den bu yana çok önemli bir bellek inşa ediyor. İnşallah biz de 2023 yılında TFMD ile birlikte milletimize yeni bir başlık hediye etmeye çalışacağız. ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Kadını’ fotoğraf yarışması. Şuanda çalışmaları devam ediyor, önümüzdeki süreçte takvimini ve detaylarını paylaşacağız” dedi.

 

TARİHSEL SORUMLULUK

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin 37 yıldır gerçekleştirdiği Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması ile Türk medyasının en prestijli fotoğraf ödüllerinin verildiğini, organizasyonun Türkiye’nin aralıksız düzenlenen en köklü fotoğraf yarışması olduğunu belirten Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, “Bugünkü haliyle fotoğraf, belgedir. Taşıdığı “Kanıt” olgusuyla basın fotoğrafının niteliği ise “Tarihi belgedir. Dolayısıyla bizlerin sorumluluklarından biri tarihi belgelerin geleceğe doğru taşınmasıdır” dedi.

 HABER FOTOĞRAFÇISI GÜVENİ TEMSİL EDİYOR

Bu yarışmada ödül alan karelerin, sergilerle basılı eserlerle birer kalıcı belgeye dönüştüğünü ifade eden Özel, şöyle konuştu;

“1985 yılından bu yana Türkiye’nin, Türk Basınının hafızası Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin arşivlerinde tarihi birer belge olarak tutuluyor. Bugün fotoğraf, günümüz dünyasının ortak dili. İletişimin en güçlü aracı. Mobil telefonlarla herkes birer yayıncı.  Bu fotoğraf bombardımanı arasında haber fotoğrafı ve haber fotoğrafçısı güveni temsil ediyor. 5 bin karenin üzerinde fotoğrafın katıldığı yarışmamızda ödül alan tüm meslektaşlarımı yürekten kutluyorum. Yılın Basın Fotoğrafları yanı sıra 2018 yılından bu yana “Türkiye Güzellikleri”ni ayrı yarışmayla ödüllendiriyoruz. Türkiye Güzellikleri, bu yıl çok sayıda ülkenin katıldığın Antalya Diplomasi Forumu sonrasında Belçika’dan Güney Afrika’ya, Madagaskar’dan Kuveyt’e, Zambiya’dan Arjantin’e 14 ülkede sergilendi. Ara Güler Özendirme Ödülü ile 4 yıldır üniversite gençliğini fotoğrafa özendirirken ustamızın adını yaşatıyoruz.”

İŞTE ÖDÜL ALAN KARELER

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği

Yılın Basın Fotoğrafları 2022 Ödülleri

Yılın Basın Fotoğrafı ve Yılın Çevre Fotoğrafı

Ümit Bektaş / Reuters

Yılın Haber Fotoğrafı

Sedat Suna / EPA

Haber Fotoğrafı İkincisi

İsmail Coşkun / İHA

Haber Fotoğrafı Üçüncüsü

Selçuk Şamiloğlu / Hürriyet

Rafet Hüner Özel Ödülü

Can Erok / DHA

Sebahattin Yılmaz-Cem Emir Özel Ödülü

Sedat Suna / EPA

Mustafa Pekcan Özel Ödülü

Uğur Yıldırım / Sabah

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı

Mehmet Şirin Topaloğlu / İHA

Spor Toto Spor Fotoğrafı İkincisi

Onur Çam / Goshots

Spor Toto Spor Fotoğrafı Üçüncüsü

Özge Bozo / İHA

Spor Toto Özel Ödülü

Mehmet Şirin Topaloğlu / İHA

Yılın Çevre Fotoğrafı

Ümit Bektaş / Reuters

Çevre ve Doğa Fotoğrafı İkincisi

Murat Şengül / Sabah

Çevre ve Doğa Fotoğrafı Üçüncüsü

Yasin Akgül / AFP

AB Çevre Özel Ödülü

Ahmet Faruk Sarıkoç / İHA

AB Çevre Özel Ödülü Mansiyon

İbrahim Laleli / DHA

Kızılay İyilik Özel Ödülü

İbrahim Laleli / DHA

Sıfır Atık Özel Ödülü

Öner Şan / Antalya BŞB

Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı

Erdem Şahin / EPA

Günlük Yaşam Fotoğrafı İkincisi

Selahattin Sönmez / Hürriyet

Günlük Yaşam Fotoğrafı Üçüncüsü

Sefa Tetik / İHA

Yılın Portre Fotoğrafı

Ozan GÜZELCE / Milliyet

Portre Fotoğrafı İkincisi

Barış ACARLI / Gazete Oksijen

Portre Fotoğrafı Üçüncüsü

Ozan GÜZELCE / Milliyet

TFMD Özel Ödülü

Uğur Yıldırım / Sabah

Yılın Foto Röportajı

Selçuk Şamiloğlu / Hürriyet

Foto Röportaj İkincisi

Ümit Bektaş / Reuters

Foto Röportaj Üçüncüsü

Emrah Gürel / AP

SGDD ASAM Özel Ödülü

Sedat Suna / EPA

ASKA Özel Ödülü

Hasan İçel

ATSO Rota Antalya Özel Ödülü

Ekrem Şahin

Türkiye Güzellikleri Birincisi

Ahmet Aslan

Türkiye Güzellikleri İkincisi

Metin Öztürk

Türkiye Güzellikleri Üçüncüsü

Ali Mermertaş

Juri Özel Ödülü

İsmail Serhat Şahin

Türkiye Güzellikleri Etkileşim Ödülü

Yalçın Çiftçi

Ara Güler Özendirme Ödülü

Nurullah Memiş / Çukurova Üniversitesi

TFMD Onur Ödülü

Sökmen Baykara