AB GÜNÜNDE DİJİTAL SERGİ

AB ve TFMD’den Avrupa Birliği Günü’nde “Birlikte Güçlüyüz” sergisi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş depremlerinin ardından “Dayanışma” temasıyla düzenlediği, TFMD’nin katkılarıyla hazırlanan “Birlikte Güçlüyüz” Dijital Fotoğraf Sergisi’nin açılışı CerModern’de gerçekleştirildi. Açılışa AB Türkiye Delagasyon Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer- Landrut, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve TFMD Başkanı Rıza Özel’in yanı sıra çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve konuk katıldı.

LANDRUT: “İNSANLIĞIMIZI İFADE ETMENİN İYİ YOLU”

AB Günü Resepsiyonu öncesinde TFMD’nin katkılarıyla hazırlanan, Kahramanmaraş depremlerinde foto muhabirlerinin çektiği karelerin yer aldığı dijital fotoğraf sergisi açıldı. Sergi açılışı sırasında söz alan AB Türkiye Delegasyon Başkanı Meyer-Landrut, NATO müttefiki olan Türkiye ile birlikte durmanın önemini hatırlatarak, şunları söyledi: “İnsanların sanattan daha güzel bir şekilde bir araya getiren çok az şey vardır. İster müzik, ister fotoğraf, isterse resim olsun. Sanat her zaman kendimizi, kültürlerimizi ve ortak insanlığımızı ifade etmenin en iyi yoludur. İşte bu nedenle depremin açtığı yaraların sarılmasına da yardımcı olacağını umuyorum.”

BOZAY: “BİRLİKTE GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU HİSSETTİM”

Serginin açılışında konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ise “6 Şubat günü Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği görevini bırakarak Ankara’ya dönmek üzereyken deprem olduğunu öğrenince hemen Avrupa Birliği’nin ilgili komiserini aradım ve öğrendim ki bizim de üyesi olduğumuz sivil koruma mekanizması hemen işleve geçmiş ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yardım ekipleri yola çıkmak üzere hazırlanmıştı. O zaman birlikte güçlü olduğumuzu hissettim” ifadelerini kullandı.

ÖZEL: “DAYANIŞMANIN GÜCÜNÜ ORTAYA KOYDU”

TFMD Başkanı Rıza Özel, Türkiye’de 9 Mayıs Avrupa Günü’nün Kahramanmaraş depremleri nedeniyle bu yıl buruk bir şekilde kutlandığına değinerek, “Bu büyük felakette, 50 binden fazla canımızı kaybettik. İnsanlar, evsiz, işsiz, aşsız kaldı. Milyonlar bu afetin göçmeni oldu. Deprem, 26 gazeteci meslektaşımızı da aramızdan aldı. Dünya’nın öncesinde yaşamadığı bu büyük afet, dayanışmanın gücünü de ortaya koydu. Dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’nin her bir köşesinden binlerce gönüllünün yardıma koştuğu bu afette, foto muhabirleri ve gazeteciler, depremzedeler gibi zor şartlarda mücadele vererek görev yaptı. İşte bu zor anlarda gözlerini vizörden ayırmayan meslektaşlarımızın fotoğrafları, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun ‘Birlikte Güçlüyüz’ temasıyla çağdaş bir vizyonla dijital olarak hazırladığı bu sergi sayesinde yaşanan depremin acısını ve dayanışmanın ruhunu bu alana taşıdı”