2017 Basın Fotoğrafları Sahiplerini Buldu

TFMD Yılın Basın Fotoğrafları Ödül Töreni

2017 Basın Fotoğrafları Sahiplerini Buldu

Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin (TFMD) düzenlediği “TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2017 Ödülleri” Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünde (BYEGM) yapılan törenle sahiplerini buldu. Törene Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, CHP Milletvekili Didem Engin, Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, Spor Toto Teşlikat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca ile çok sayıda foto muhabiri ve gazeteci katıldı.

Başbakan  Yardımcısı  Hakan  Çavuşoğlu,  “TFMD  Yılın Basın  Fotoğrafları  2017  Ödülleri”  töreninde  yaptığı konuşmada, fotoğrafın gücünün ve popülaritesinin hiç değişmediğini, fotoğrafın zihinlerdeki sindirim süresinin çok daha uzun, etkisinin çok daha kalıcı, ifade gücünün ise çarpıcı olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, özetle şunları söyledi

FOTOĞRAF EN GÜZEL CEVAPTIR

“Ülkemizin tam anlamıyla bir bağımsızlık mücadelesi içinde olduğunun en somut hali olan 15 Temmuz hain darbe girişimi gerçeği, henüz çok taze ve hiçbir zaman da unutulmayacak. FETÖ’cü hainlerin harekete geçtiği o gece sizler de elinize fotoğraf makinelerinizi alarak her yerdeydiniz. Ben de milletvekili ve bakan arkadaşlarımla beraber o gece Meclisteydim. Sizler de oradaydınız. Canınız pahasına darbeye hem tanıklık ettiniz hem de tarihi karelere not ettiniz. Hemşehrim, komşum ve arkadaşım foto muhabiri Mustafa Canbaz’ı o gece kaybettik. Foto muhabirleri çektiği karelerle darbeyi kimin yaptığını, milletin canına kimin kastettiğini, kimlerin televizyonlardan darbe girişimine seyirci kaldığını tarihe kaydetti. Cumhurbaşkanımız aleyhinde hadsiz, hukuksuz bir şekilde hakaretler sıralayanlara sizlerin 15 Temmuz gecesi çektiği fotoğraflar en güzel cevaptır. Bu milletin gönlünde kim var kim yok hepsi o fotoğraflarda vardır. Kayıt altına aldığınız hakikat içeren görüntülerle insanımız ve demokrasimiz adına verdiğiniz mücadelede bizleri yalnız bırakmayacağınıza inancımız tamdır. Zor bir mesleği icra eden foto muhabirlerine sergiledikleri gayret nedeniyle millet adına şükranlarımı sunuyorum.”

YAĞMUR ÇAMUR DEMEDEN ÇABA GÖSTERİYORSUNUZ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise foto muhabirlerinin objektifleri ile tarih yazarken zor şartlarda görev yaptıklarını belirterek, “Bizler bir çok alanda birlikteyiz. Foto muhabiri kardeşlerimizi biz meclisteki çalışmalar esnasında, hem de spor müsabakaları esnasında görüyoruz. Duruşları, pozisyonları bir kare fotoğraf için yeri geldiği zaman bir sporcudan çok daha çevik oluyorlar. Yağmur çamur demeden o kareleri yakalayabilmek için çaba gösteriyorlar. Türk basınına hizmet veriyorlar” diye konuştu.

FOTO MUHABİRLERİ HAYATLARINI ORTAYA KOYDU

TFMD Başkanı Rıza Özel ise bu yıl oldukça zor bir seçim süreci yaşandığını, jüri üyelerinin 8 kategoride, 29 fotoğraf ve 7 seriyi ödüle layık gördüğünü söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminde Türkiye’de foto muhabirlerinin hayatlarını hiçe sayarak, tarihe tanıklıklarını ortaya koyduklarını vurgulayan Özel, bugün bu tanıklıklarının Suriye’de Irak’ta pek çok zorlu coğrafyada devam ettiğini belirtti. Özel, ödül alan karelerin her yıl AVM’lerden, gazeteci cemiyetlerine, metrolardan üniversitelere onlarca noktada sergilendiğini yalnızca bu yıl 12 ayrı üniversiteye basılı eserlerle, dergilerle bir çok sosyal projeye olan destekleriyle kamu yararına ifadesini hak etmeye çalıştıklarını dile getirdi. Rıza Özel, “Bugün Türk basını maalesef özellikle istihdam düzeyinde her geçtiğimiz gün geriye gidiyor. Devlet destek veriyor mu evet veriyor. Küçücük kentlerde bile 10-15 yerel gazete var, peki kaç gazeteci var buralarda. Pek çoğunun amacı yalnızca Basın İlan Kurumu’ndan para almak. Yerel de böyle genel de durum ne? Tirajları en yüksek gazetelerin bürolarına bakın Başkentteki bırakın bir foto muhabirini, bir muhabirleri yok. Dünyanın hiçbir ülkesinde başkentinde muhabiri, foto muhabiri, haber merkezi olmayan gazete yoktur. Türkiye’de maalesef bürosunda muhabir olan ulusal gazete sayısı iki değil, bir elin parmaklarını geçmez” sözleriyle gazetecilerin iş kaygılarını aktardı.

Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu, Yılın Basın Fotoğrafı Ödülü’nü verdikten sonra kendisine verilen fotoğraf makinesi ile bu kareyi çekti.